• יו"ר: פרופ' איריס ברשק
  • מזכיר האיגוד: ד"ר צחי נוימן
  • גזברית: ד"ר יהודית קראוס
  • חברי ועד: פרופ' דב הרשקוביץ, ד"ר חנניה ואקנין, ד"ר ליאת אפטר, ד"ר עדי יוסיפוביץ
מחקרים

פעילות אנטיבקטריאלית של תאי מוך השן

פרופיל החלבונים המופרשים מתאים סטרומליים מולטיפוטנטיים במוך השן מציג פעילות אנטיבקטריאלית התומכת בביצוע פעולות לשחזור השן

רפואת שיניים (צילום: אילוסטרציה)
רפואת שיניים (צילום: אילוסטרציה)

ידוע כבר כי פינוי של זיהום חיידקי מתוך מול השן מקדמת תהליכי שיקום ושחזור המוך. למרות שהפוטנציאל של שחזור מוך השן נחקר רבות, הפוטנציאלי האנטי-בקטריאלי שלו טרם נבחן לעומק.

במחקר זה החוקרים השתמשו במבדקים בקטריוצידיים להדגים כי פרופיל החלבונים המופרשים (הסקרטום) מתאים סטרומליים מולטיפוטנטיים (Multipotent Stromal Cells - MSC) של מוך השן פעיל כנגד חיידקים גראם חיוביים (Staphylococcus Aureus) ושליליים (Escherichia Coli) וכנגד פתוגניים של הפה, כגון סטרפטוקוקוס מוטאנס, לקטובצילוס אצידופילוס ופוסובקטריום נוקלאטום. בנוסף, מבדקי ציטוקינים/ פקטורי גדילה, ELISAי(Enzyme Linked Immonosorbent Assay) וחסימת נוגדנים הדגימו כי הציטוקינים ופקטורי הגדילה שבמוך השן יחד עם אנגיופואטין-1, אינטרלוקין-6 ו-8 תורמים לפעילות אנטיבקטריאלית זו.

מסקנת החוקרים היא כי הסקרטום בתאי MSC אנושיים פעיל כנגד חיידקים שונים, ממצא המציע כי תאי MSC נוטלים חלק בפעילות נוגדת חיידקים של מוך השן. מידע חדש זה בנוגע ליכולות של מוך השן להלחם בזיהום ולהשתקם מבחינה תפקודית, מספק סימוכין ביולוגיים לביצוע תיקון ושחזור מוך השן.

מקור:

Harriet Ravenscroft, et al. (2022) “Novel Antibacterial Properties of the Human Dental Pulp Multipotent Mesenchymal Stromal Cell Secretome.” The American Journal of Pathology, June 2022. Vol. 192, Issue 6, p. 956-969. /doi.org/10.1016/j.ajpath.2022.02.005.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפולי שיניים,  זיהום חיידקי,  מוך השן,  חיידקים סטרפטוקוקיים
תגובות