• יו"ר: פרופ' איריס ברשק
  • מזכיר האיגוד: ד"ר צחי נוימן
  • גזברית: ד"ר יהודית קראוס
  • חברי ועד: פרופ' דב הרשקוביץ, ד"ר חנניה ואקנין, ד"ר ליאת אפל שריד, ד"ר עדי יוסיפוביץ
מחקרים

מה ההשפעה של קיספפטין משופעל על מחלת תגובתיות יתר של דרכי הנשימה?

במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Pathology נמצא כי מתן מתמשך של קיספפטין פעיל, Kp-10, מוריד את התגובה הדלקתית בדרכי הנשימה המושרית על ידי חשיפה לאלרגנים מעורבים

אסתמה הינה מחלה אשר מתפתחת בהשתתפות גורמים מרובים, המתאפיינת בתגובתיות יתר של דרכי הנשימה (Airway Hyperresponsiveness - AHR) ושינויים במבנה שלן. ישנן עדויות מרובות ממחקרים פתולוגיים אחרים המציעים כי קיספפטינים (Kisspeptins - Kp) מווסתים שגשוג, נדידה ופלישה של תאים, תהליכים נפוצים המעורבים במחלת האסתמה. במחקרי in vitro עדכניים הודגם כי Kp-10 (פפטיד פעיל של Kp), מעכב שגשוג של תאי שריר אנושיים בדרכי הנשימה, על ידי קישור לקולטן KISS1R. במחקר זה החוקרים שיערו כי ל-Kp-10 תפקיד מרכזי בוויסות AHR ושינויים במבנה דרכי הנשימה, in vivo.

החוקרים השתמשו בעכברים מזן C57BL/6J על מנת לבחון את ההשפעה של חשיפה כרונית ל-Kp-10 (במתן לתוך האף) על התפתחות של אסתמה במודל עכבר אשר הושרה על ידי חשיפה לאלרגנים משולבים (Mixed Allergen - MA).

עכברים שנחשפו ל-MA הדגימו דרדור משמעותי בתפקודי הריאות בהשוואה לאלו שנחשפו לתכשיר שווא (DPBS). טיפול עם Kp-10 שיפר באופן משמעותי את תפקודי הריאות הפגועים של עכברים שנחשפו ל-MA. עכברים שטופלו עם Kp-10 בלבד לא הדגימו שינוי משמעותי בתפקודי הריאה. עכברים שנחשפו ל-MA הדגימו ירידה משמעותית בביטוי של KISS1R בהשוואה לאלו שנחשפו לתכשיר שווא. עכברים שנחשפו ל-MA, הדגימו שינויים משמעותיים בהסננה של תאים חיסוניים בדרכי האוויר ובשינויים המבניים של דרכי הנשימה. ציטוקינים דלקתיים הופרשו ביתר לאחר חשיפה ל-MA, השפעה שבוטלה תחת טיפול עם Kp-10. יתרה מזאת, מבדקים ביוכימיים והיסטולוגיים הדגימו כי חשיפה ל-Kp-10, לאחר חשיפה ל-MA, הפחית באופן משמעותי את מסת השריר החלק והקולגן המומס בריאה.

מסקנת החוקרים הייתה כי לחשיפה כרונית ל-Kp-10 יש יכולת להפך AHR ושינויים מבניים בהשראת MA.

מקור:

Borkar NA, Ambhore NS, Balraj P, Ramakrishnan YS, Sathish V. Kisspeptin regulates airway hyperresponsiveness and remodeling in a mouse model of asthma. J Pathol. 2023 Jul;260(3):339-352. doi: 10.1002/path.6086. Epub 2023 May 12. PMID: 37171283.

נושאים קשורים:  מחקרים,  תגובתיות יתר של דרכי האוויר,  אלרגנים,  אסתמה,  תפקודי ריאות,  קיספפטין
תגובות