• יו"ר: פרופ' איריס ברשק
  • מזכיר האיגוד: ד"ר צחי נוימן
  • גזברית: ד"ר יהודית קראוס
  • חברי ועד: פרופ' דב הרשקוביץ, ד"ר חנניה ואקנין, ד"ר ליאת אפל שריד, ד"ר עדי יוסיפוביץ
מחקרים

גורמי סיכון תוך-רחמיים להתפתחות של רטינופתיה של פגות

נמצא כי עוברים שנחשפים לסביבה דלקתית ברחם נמצאים בסיכון מופחת להתפתחות של רטינופתיה של פגות

42% מהתינוקות הבודדים סובלים ממצב רפואי מורכב: פגות, מחלות זיהומיות, מחלות סרטניות, או אשפוז לצורך פרוצדורות. צילום: אילוסטרציה

רטינופתיה של פגות (Retinopathy of Prematurity - ROP), הינה מחלה מעוורת הפוגעת בפגים אשר נובעת מהפרעה בהתבגרות כלי הדם הרשתיים בעקבות לידה מוקדמת. למרות ש-ROP איננו מופיע מיד לאחר הלידה, מה שמאפשר חלון הזדמנויות להתערבות טיפולית, לעת עתה אין אמצעי ריפוי או מניעה עבור ROP. הסביבה התוך-רחמית, כולל תפקוד השליה, מתגלים כתורמים לסיכון להתפתחות ROP בפגים.

בעזרת רגרסיה לוגיסטית החוקרים זיהו את ההשפעה המגנה של דלקת חדה של השליה על התפתחות של ROP בפגים, כאשר הקשר המשמעותי ביותר נצפה עבור פגים שלא נחשפו לרעלת הריון או שנולדו בגיל הריון מוקדם יותר. ניתוח ביטוי חלבונים שנמצא קשורים לסיכון להתפתחות של ROP הדגים ירידה בביטוי של HTRA-1י(High Temperature Requirement A serine Peptidase-1) וחלבון קושר חומצות שומן סוג 4 בשליה של פגים שנחשפו לדלקת חדה של השליה, בהשוואה לאלו שלא. במערכת ההובלה של היילוד, רמות HTRA-1 ו-VEGFAי(Vascular Endothelial Growth Factor A) הדגימו מגמה הופכית עבור ילודים שנולדו בזמן דלקת חדה בשליה, בהשוואה לאלו שלא. גישה אגנוסטית, שכללה ניתוח שעתוקי מלא והערכה מבדלת של מטילציות שלייתיות הדגימו עוד מתווכים ומסלולי איתות חדשים אשר ייתכן ומשתתפים בהגנה מפני התפתחות ROP.

מסקנת החוקרים הייתה כי ישנן ראיות הולכות וגוברות לכך שדלקת חדה של השליה מגנה מפני התפתחות של ROP, יחד עם זיהוי המנגנונים המשפיעים על הסיכון של הילוד לפתח ROP.

מקור:

Placental Inflammation Significantly Correlates with Reduced Risk for Retinopathy of Prematurity. Leah A. Owen, Charles Zhang, Kinsey Shirer, Lara Carroll, Blair Wood, Kathryn Szczotka, Colette Cornia, Christopher Stubben, Camille Fung, Christian C. Yost, Lakshmi D. Katikaneni, Margaret M. DeAngelis, Jessica Comstock. The American Journal of Pathology November 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  רטינופתיה של פגות,  דלקת שלייתית,  לידה מוקדמת,  גורמי סיכון
תגובות