• יו"ר: פרופ' איריס ברשק
  • מזכיר האיגוד: ד"ר צחי נוימן
  • גזברית: ד"ר יהודית קראוס
  • חברי ועד: פרופ' דב הרשקוביץ, ד"ר חנניה ואקנין, ד"ר ליאת אפל שריד, ד"ר עדי יוסיפוביץ
חדשות

התחליף למיקרוסקופ ב"הלל יפה": סורק ייעודי לאבחון בדיקות פתולוגיות

טכנולוגיה חדשנית מבוססת AI, במכון לפתולוגיה ב"הלל יפה", מאפשרת דיוק מקסימלי, מדידות מדויקות נרחבות, פענוח מהיר ואפשרות לאבחון מרחוק של דגימות פתולוגיות

פרופ' גבריאל גרויסמן, מנהל המכון הפתולוגי ב"הלל יפה", מציג את המכשיר החדש. צילום: דוברות ביה"ח

במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה החלו להשתמש לאחרונה בסורק ייחודי לצורך אבחון ופענוח של דגימות פתולוגיות. מדובר בסורק המאפשר אבחנה דיגיטלית ברזולוציה גבוהה מאוד, המאפשרת לרופאים להתחבר מרחוק, מכל מקום בעולם, ולפענח את הדגימות ללא צורך בשימוש במיקרוסקופ.

מדי יום המכון הפתולוגי ב"הלל יפה" מפיק בין עשרות למאות סליידים אשר עוברים אבחון על ידי פתולוג שמביט בדגימה מבעד למיקרוסקופ, על כל המשתמע מכך.

הטכנולוגיה מאפשרת לצוות הרפואי לפענח את הדגימות בעזרת מחשב מכל מקום בעולם, מה שהופך את העבודה לנגישה ונוחה יותר בהשוואה לאבחון תחת מיקרוסקופ. כמו כן ניתן לבחון את הממצאים על ידי הצגת מספר תמונות בו זמנית (כולל השוואה נוחה לדגימות עבר), להתייעץ On Line עם גורמים נוספים תוך שילוב של יכולות AI, באמצעותן ניתן לשפר את הזיהוי ולקצר את זמני ההמתנה לתוצאות הדגימות ולפתח שיתופי פעולה מחקריים ושיטות אבחון חדשניות  בעזרת הנתונים שייצברו בסורק.

פרופ' גבריאל גרויסמן, מנהל המכון הפתולוגי במרכז הרפואי הלל יפה, ציין: "קיימת מגמה הולכת וגוברת של שילוב טכנולוגיית AI בבדיקות דימות שונות. מגמה זו מתרחשת גם בתחום הפתולוגיה. בשנים האחרונות פותחה טכנולוגית הסריקה וישנם דגמים חדשים של סורקים משופרים ומדויקים מבוססי טכנולוגיית AI, המאפשרים לנו לבצע אבחנה פתולוגית מדויקת, מהירה ונגישה יותר וכן אבחון של מספר רב יותר של דגימות מבעבר".

נושאים קשורים:  פרופ' גבריאל גרויסמן,  בית החולים הלל יפה,  בדיקות פתולוגיות,  חדשות,  טכנולוגיה
תגובות